Правилник за движение по пътищата за ел. тротинетки

„Какви правила трябва да спазвам с моята ел. тротинетка?“ е въпрос, който мнозина все по-често си задават. Индустрията на микромобилността е една от най-бързо развиващите се и най-вълнуващи в света – с обещания за по-чиста планета, удовлетворение от пътуванията ни и повишена социална мобилност, в допълнение към изобилие от основите на спестяване на време и пари. И с това темпо на иновациите идва и борбата за регулиране на това превозно средство.
Предистория
Законодатели и правоприлагащи органи по целия свят се борят с електрически скутери, откакто Bird представи услуга за споделени скутери през 2017 г. Докато феноменът на споделените скутери създаде нисковъглеродно, евтино и ефективно средство за транспорт за милиони пътуващи и търсещи радост по целия свят, също така предизвика потоп от оплаквания от столични пешеходци. Въпреки че споделянето на скутери със сигурност има своите предимства, то също води до редица очевидни проблеми: задръствания на тротоарите, препятствия на движението и инциденти, както опасността и опасенията за здравето, които представлява лошо поддържаният автопарк на електирческите тротинетки.
Реакцията, произтичаща от тези разходи, накара световните правителства на градско, щатско, регионално, провинциално и в някои случаи на федерално ниво да оценят социалните последици от електрическите скутери в светлината не само на споделените скутери конкретно, но и на (често доста неприятни) правни войни с Uber и Lyft, предшестващи електрическата микромобилност.
Тези разпореждания са до голяма степен информирани за правния статут на електрическите скутери, но хубавата страна е, че с утаяването на праха въздействието става все по-положително и разбираемо.
Правила
Дефиниция за ел. тротинетка
Индивидуално електрическо превозно средство /ИЕПС/ е пътно превозно средство, оборудвано с електрически двигател/и и максимална конструктивна скорост, надвишаваща 6 km/h, без или със място за сядане с височина на точка R (референтна точка на седене), ненадвишаваща 540 mm, когато превозното средство е с не повече от две колела или с височина на точка R, ненадвишаваща 400 mm, когато превозното средство е с три или повече колела, със собствена маса до 50 kg. Не са индивидуални електрически превозни средства инвалидните колички, обслужващи лица с увреждания.
Техническа изправност за повече безопасност
За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всяко ИЕПС трябва да има изправни:
1. спирачки;
2. механичен или електронен звънец и да няма друг звуков сигнал;
3. устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и устройство за излъчване на червена светлина отзад.
Задължително слизайте от електрическата тротинетка, когато Ви предстои да пресечете през пешеходна пътека или на пешеходен светофар.
Задължения
Водачът на ИЕПС при движение е длъжен:
1. Да ползва в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъде лесно забелязан;
2. Да се движи по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава – възможно най-близо до дясната граница на платното за движение;
3. В тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост да управлява ИЕПС с включени светлини;
4. Да се движи с изправна спирачна система на управляваното ИЕПС;
5. Да ползва каска, ако е на възраст до 18 години.
Използвайте винаги предпазна каска, когато управлявате електрическа тротинетка или велосипед – това може да спаси Вашия живот!
Забрани
На водача на ИЕПС е забранено:
1. Да се движи по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост за движение е над 50 km/h; ограничението не се прилага за улици с изградена велосипедна инфраструктура;
2. Да се движи в зони, обозначени с пътен знак В9 – „Забранено е влизането на велосипеди“;
3. Да се движи по улици, обозначени с пътен знак Г13 – „Пътна лента или платно за движение само на превозни средства от редовните линии“;
4. Да развива скорост, по-висока от 25 km/h;
5. Да превозва други лица;
6. Да се движи успоредно до друго ИЕПС или двуколесно пътно превозно средство;
7. Да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка;
8. Да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
9. Да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
10. Да управлява превозното средство по площите, предназначени само за пешеходци;
11. Да използва мобилен телефон при управлението на ИЕПС.
12. Тегленето на ИЕПС и използването им за теглене;
Минималната възраст на водача за управление на ИЕПС е:
1. Шестнадесет години – по велосипедна инфраструктура и по пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 km/h;
2. Четиринадесет години – само по велосипедни алеи.
Наказания
Санкциите за неспазване на правилата са съответно 10 и 50 лв. – в зависимост от тежестта на нарушението.